неделя, 10 август 2014 г.

Една полезна статия внасяща яснота за Играта

ЗАЩО ИМАМЕ НУЖДА ДА ИГРАЕМ?
Мая Владимирова

След като проведохме едно събитие “Събуди детето в себе си” и то се oказа доста успешно, се замислих какво в играта привлича хората и какво ни носи играта?

Защо имаме нужда да играем?
Играта всъщност е едно магическо средство – чрез нея ние едновременно отпускаме, отпочиваме, релаксираме и стимулираме тялото и ума си. Със сигурност ще развием въображението си, креативността си, способността си да решаваме проблеми по един много забавен и удовлетворяващ начин, ако играем с партньора си, колегите в офиса, децата и внуците и приятели, разбира се.

Играта не е само за деца
“Какво е общото между повечето Нобелови лауреати, успешни предприемачи, артисти и изпълнители, добре-адаптирани деца, щастливи двойки и семейства и най-добре адаптираните бозайници? Те играят ентусиазирано през целия си живот”
˜ Стюарт Браун, Институт по Игра (Institute of Play)

Играта често е описвана като онова време, през което се чувстваме истински живи и въпреки това я взимаме за нещо съвсем обикновено и съвсем забравяме за съществуването ѝ. Но играта не е просто глезотия за свободното време – тя е наша необходимост. Играта е толкова важна за физическото ни и психично здраве, колкото и добрия сън, здравословната храна и физическата активност. Чрез играта се научаваме как да управляваме и трансформираме “негативните” си емоции и преживявания. Тя стимулира ученето, помага ни да се освободим от стреса и ни свързва с хората около нас и със света наоколо. Чрез игра можем да работим по-продуктивно, а и по-удоволствено.

Въпреки силата на играта, някъде между детството и зрелостта, много от нас спираме да играем. Разменяме играта срещу работа и отговорности. Когато разполагаме със свободно време е по-вероятно да ни намерите пред телевизора или пред компютъра, отколкото въвлечени в някоя креативна и стимулираща ума игра.  Като си разрешаваме да играем със същата отдаденост, както по време на детството ни, можем да продължим да се наслаждаваме на ползите от него през целия си живот.

Някои от причините, поради които играем са:
за да учим;
за да създаваме и творим;
за да се изправим пред предизвикателство или да предизвикаме някого;
за да се успокоим и фокусираме;
за да удовлетворим състезателния си дух;
с цел сътрудничество;
за забавление;
за удоволствие;
за да минава времето.
Дългосрочните ползи от играта
Играта ни свързва с другите
Споделянето на радост, смях и забавление с другите създава специална връзка и засилва чувството за общност. Чрез редовната игра развиваме емпатията си, състраданието си, доверието си, способността ни за интимност.

Играта насърчава креативността, гъвкавостта и ученето
Играта е врата към ученето. Играта стимулира въображението ни, способността ни да се адаптираме и да решаваме проблеми. Играта поражда любопитство, което води до нови открития и креативност. Компонентите на играта – любопитство, откривателство, иновативност, поемане на риск, опит и грешка, преструвка, игривост, социален етикет и други  все по-сложни адаптивни дейности – са същите, като компонентите на ученето като процес.

Играта е антидот на самотата, на изолацията, на тревожността и депресията
Когато играем енергично, се задейства микс на ендорфини, които приповдигат нашия дух и ни отдалечават от болка, страх и всяко друго  бреме. И когато играем с други хора, независимо дали са приятели или непознати, ни бива напомнено, че не сме сами на този свят. Ние може да се свържем с другите по възхитителен и смислен начин ида прогоним самотата.

Играта ни учи на упорство и постоянство
Наградата, която получаваме, когато усвоим нова игра ни учи, че упорството си е струвало. Постоянството е черта, която би ни била много полезна за живота ни на възрастни и тази черта се усвоява основно чрез игра. Човекът усвоил уроците на постоянството рядко прибягва до насилие.

Играта ни прави щастливи
Отвъд всички тези отлични причини за игра е просто най-искрената радост от нея. Играта е състояние на съществуване, при което сме щастливи и радостни. Ежедневното прескачане до света на игрите може да ни помогне да съхраним и подхранваме собственото си сърце и сърцето на нашата общност.

Играта и взаимоотношенията
Играта е един от най-ефективните инструменти за поддържане на отношенията в една връзка (причтелска, партньорска, романтична) свежи и вълнуващи. Играем заедно за забавление и това ни носи радост, жизненост и заздравява отношенията ни. Играта може да излекува всяко недоволство, несъгласие и болка. Чрез регулярна игра, ние се научаваме да се доверяваме един на друг и да се чувстваме спокойни и сигурни. Доверието ни позволява да работим заедно, да се отворим към интимност и да опитваме нови неща. Чрез съзнателни усилия да включите повече хумор и игри в ежедневните си дейности можете да повишите качеството на интимната си връзка или на взаимоотношенията си с колеги, семейство или приятели.

Играта ни помага да развием и усъвършенстваме социалните си умения
Социалните умения първоначално усвояваме чрез общуването в играта. Вербалната комуникация и езикът на тялото, сигурност и опасност, свобода и граници, сътрудничество и екипна игра: всичко това откриваме постоянно в детските игри. Ние продължаваме да усъвършенстваме тези умения в зряла възраст чрез игра и игриво общуване.

Играта ни учи на екипна работа
Играта е мощен катализатор за положителнa социализация. Чрез играта децата се научават как да се “разбират добре” с останалите – да работят заедно, да следват общи принципи и правила и да се социализират в група. Като възрастни продължаваме да получаваме същите ползи от играта. Дори има доказателства, които сочат, че играта е антидот за насилието. В действителност, тези, които са избягвали или никога не са се научили да играят може да се окажат изгубени в свят на страх, гняв, тревога и обсесивно безпокойство.

Взаимната игра може да излекува емоционални рани
Когато възрастните играят заедно те се въвличат във същите модели на поведение, които оформят позитивно мозъка при децата. Същото това игриво поведение, което е предпоставка за емоционално здраве при децата, води до позитивна промяна и при възрастните. Изследвания показват, че емоционално неуверен човек може да подмени негативните си нагласи, вярвания и поведение с позитивни убеждения и действия, ако живее със сигурен и уверен партньор. Близките, позитивни и имеционално възнаграждаващи взаимоотношения лекуват и създават емоционална увереност. Играта осигурява безопасни и удоволствени условия за развитието на такива взаимоотношения.

Игра на работното място – ключът към продуктивност и иновативност
Игра или работа – всичко е въпрос на отношение
Учени изследвали отношението на деца в пред-тийнейджърска възраст към играта. Те открили, че част от децата наричали почти всичко, което правят “игра”, докато други наричали почти всичко “работа”. Резултатите от изследването показват, че след края на юношеството децата, които  приемали всичко за игра, били по-успешни и щастливи в училище и по-социално ориентирани спрямо тези, които приемали всичко за “работа”.

Голяма част от хората работят много усилено смятайки, че това ще реши проблема им с непрекъснато увеличаващия се товар в работата. Но въпреки това те изостават със срокове и задачи, което води до едно постоянно, хронично изтощение и прегаряне.

На работното място прекарваме по-голяма част от времето си. Ето защо е толкова важно да намерим начин да играем по време на работа. Без почивка и въстановяване самата ни работа започва да страда. Успехът на работното място не зависи от количеството време, което прекарвате в работа. Зависи от качеството на работата, която вършим. И качеството на работата ви, силно зависи от нашето благополучие, благосъстояние – от това да се чувстваме добре.

Отделянето на време за възстановяване чрез игра е едно от най-добрите неща, които можем да направим за кариерата си. Когато проектът, по който работим се закучи сериозно (което не е рядко срещано), можем да излезем за час с колегите и да разцъкайте малко футбол или волейбол, да се посмеем, да се отпуснем и да се заредим – това ще подейства много по-добре отколкото вторачването върху проблема. Ако футболът не е любимото ви занимание измислете нещо друго – пуснете хвърчило, поиграйте на въже, разказвайте си истории, посмейте се…  това ще промени отношението ви към проблема и ще ви помогне да го погледнете от нова перспектива.

Играта по време на работа:
поддържа функциите ви по време на стрес;
освежава тялото и ума ви;
насърчава работата в екип;
помага ви да погледнете проблемите от друга гледна точка;
насърчава креативността и иновативността ви;
увеличава енергията и предотвратява прегаряне.
Играта, креативността, потока…
Психиатърът и писател Михай Чийксентмъхаи (Mihaly Csikszentmihalyi) изучава доста интензивно играта. Той описва играта като поток – състояние, което изисква точен баланс между предизвикателство и възможности. Ако играта е твърде трудна или твърде лесна, то ние губим усещането си за удоволствие от нея. Поддържането на потока в играта изисква всички участници, независимо от възрастта си, да се чувстват достатъчно предизвикани без да  бъдат претоварени.

Какво чувстваме, когато сме в потока:
Въвлеченост – пълен фокус и концентрация, независимо дали поради вродено любопитство или като резултат от усилени тренировки.
Наслада – усещане за блаженство и положително откъсване от ежедневната реалност.
Яснота – вътрешно виждане, разбиране и усещане за състоянието на нещата.
Увереност – вътрешно усещане, че задачата е изпълнима и че нашите умения са достатъчни за изпълнение на задачата. Освен това липсва чувство на тревожност или отегчение.
Серенити – чувство на мир и липсата на притеснения за себе си.
Актуалност – задълбочен фокус върху настоящето без да обръщаме внимание на хода на времето – присъствие тук и сега.
Мотивация – вътрешно разбиране за това какво искаме да се случи, какво искаме да направим и желание да запази момента на играта за по-дълго.
Бъдете в потока с нас :)


Автор: Мая Владимирова
http://www.prekrasenden.com/402/%D0%B7%D0%B0%D1%89%D0%BE-%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D0%BC%D0%B5-%D0%BD%D1%83%D0%B6%D0%B4%D0%B0-%D0%B4%D0%B0-%D0%B8%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B5%D0%BC/

Няма коментари:

Публикуване на коментар